Czyścimy obiekty zabytkowe – kościoły, pomniki, nagrobki, płaskorzeźby, zabytkowe budynki, kamienice, obiekty murowane, wykonane z metalu, kamienia. Zabytki czy starsze budowle wymagają przy pracach renowacyjnych (przy czyszczeniu z zabrudzeń czy farb) ostrożności i precyzji. Maszyna Sodablast SB 500 daje możliwość regulacji ilości i siły wydmuchiwanego czyściwa (sody).

Piaskowanie silnie oddziałuje na czyszczoną powierzchnię. Może powodować różnego rodzaju szkody na czyszczonej powierzchni – chropowatość, rozbijanie, przegrzewanie. Alternatywną metodą do piaskowania jest sodowanie.
Sodowanie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z różnego rodzaju powierzchni i pozostawia powierzchnię oczyszczaną bez naruszeń. Pozwala zachować oryginalną strukturę metalu, nie nagrzewa go i nie mrozi. Nie rozbija też powierzchni, co pozwala uniknąć chropowatości, która jest wynikiem procesu piaskowania.

Sodowanie jest doskonałą alternatywą gdy zależy nam tym, by nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Sprawdza się podczas renowacji zabytków, zabytkowych i nie tylko samochodów, jachtów, pomników.

Sodablast Systems stosowany przez FxBlast pozwala na stosowanie sody w mixie wodnym, czyli połączenie czyściwa i wody w stosunki 1:1, co praktycznie całkowicie niweluje pylenie zwykle towarzysząc oczyszczaniu na sucho.

Sodowanie na mokro? Na filmie zobaczysz porównanie sodowania na mokro (po lewej stronie ekranu) i na sucho (po prawej stronie ekranu). Różnica w zapyleniu jest ogromna. Film został nakręcony w trakcie renowacji Pomnika Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w sierpniu 2019 roku. Renowacja przebiegała przy użyciu dwóch maszyn SB-500 Trailer.
Autor filmu Mateusz Niebelski